meet Core Instructors

Carrie Crigier

Board Member, Youth Programs Lead Instructor, Director

  kriya Miller

Co-Founder, Instructor, Co-Executive Director

 Matt Miller

Co-Founder, Instructor, Co-Executive Director

 riley dickey

Assistant Instructor,  Past student and volunteer, Stewarship Voluunteer

 Ashley Sheldon

Lead Instructor for Youth Programs

Cora Byrnes

 Assistant Instructor for Youth Programs

 Autumn Trojanowski

Lead Instructor for Youth Programs

Janice davidson

Lead Instructor for Youth Programs

blake Schreiner

Councilor in Training, Youth Programs

gabby dickey

Youth Assistant Instructor,  Past student and volunteer, Stewardship Volunteer

 addison schreiner

Volunteer, Youth Programs

 zach dickey

Youth Assistant Instructor,  Past student and volunteer, Stewardship Volunteer

wilder miller

Forest Kindergarten Volunteer

kaia losse

Forest Kindergarten Volunteer

Board, Guest Instructors & volunteers

Kerri dickey

Board Vice Present

Rachel Jones

Board Secretary

Kevin Cain

Board Treasurer, Tech Consultant, Volunteer

Scott Mills

Guest Instructor, Board President.

Taylor ZIck

Youth Programs Guest Instructor

Emily Dickey

Youth Programs Guest Instructor,

Jack Hannert

Youth & Adult Programs Guest Instructor

John Michael

Co-Founder, Organizational Leader, Guest Instructor

Jim Coats

Extended Family, Elder, Stewardship Volunteer

Bob Brown

Bookkeeping, Stewardship Volunteer

Rich Holcombe

Extended Family

Carol Laughing Waters

Elder, Extended Family, Advisor

Steve Arnst

Guest Instructor, Stewardship Volunteer, Tech Guy.

Dan Paulson

Development Committee, Advisor, Stewardship Volunteer.

Maja Laforest

Former Board Secretary, Stewardship Volunteer, Advisor.

Tricia Meade

Extended Family, Program Volunteer

Gail Partee

Finance Committee, Advisor,  former board member.

Flora Biancalana

Extended Family,  Former Board Vice President, Advisor

Sandy Miller

Extended Family

Martie Mantey

Development Committee, Advisor

Stephanie Mills

Extended Family

Mary Jo Kage

Extended Family, Cultural Committee, Elder

Steven Holl

Extended Family

Linda Hays

Extended Family, Bookeeping

Rob Dickey

Stewardship Volunteer

Krista Cain

Advisor, Former Board President.

trish smercak

Development Commitee